top of page

UDVALGTE FORESTILLINGER

NÅR KUNSTEN SITRER

NÅR KUNSTEN SITRER

PARKTEATRET, 2023 Foto: Cæciliie Philipa

PÅ BORNHOLM MÅ MAN GRÆDE OVERALT

PÅ BORNHOLM MÅ MAN GRÆDE OVERALT

TEATER VESTVOLDEN, 2023 Foto: Søren Meisner

BØRGLUMS STEMMER

BØRGLUMS STEMMER

GRUMMES TEATER, 2023 Foto: Camilla Winther

UDENFOR LANDS LOV OG RET

UDENFOR LANDS LOV OG RET

PARKTEATRET, 2023 Instruktion: Kasper Sejersen Dramaturgi: Anja Ohlsen Medvirkende: William Halken, Kristian Høgh Jeppesen, Karen Nielsen Scenografi: Sebastian Just Foto: Cæcilie Philipa (premiere 24. marts 2023)

AUGUSTENBORGS STEMMER

AUGUSTENBORGS STEMMER

GRUMMES TEATER, 2022 Instruktion: Christoffer Berdal Medvirkende: Henrik Koefoed, Kirsten Olesen, Sonja Oppenhagen, Anja Owe, Kristian Grumme og Malene Beltoft (Foto: Camilla Winther)

SOMMERHUSET PÅ MOLS

SOMMERHUSET PÅ MOLS

TEATER UDSYN & SYDDJURS EGNSTEATER, 2022 Instruktion: Eva Maria Zacho Medvirkende: Anni Bjørn, Nynne Nørlund Steenild Scenografi: Hans Nørregaard Musik: Peter Steenild Lys: Morten Ladefoged (Foto: Bibi Berge)

FORBINDELSER

FORBINDELSER

PARKTEATRET, 2022 Tolv hørespil om forbindelserne omkring Roskilde Fjord Instruktion: Kasper Sejersen

DREWSEN - PAPIRBYEN VED HIMMELBJERGET

DREWSEN - PAPIRBYEN VED HIMMELBJERGET

JYSK MUSIKTEATER, 2021 Instruktion: Thomas Agerholm Musik: Peter Rosendal og Helle Hansen Sangtekster: Helle Hansen Medvirkende: Mathias Flint, Maria Skuladottir, Lars Mølsted, Karoline Toksvig Gammelgaard, Magnus Bruno, Ann Charlotte B. Madsen, Mathias Myrthue Justesen, Kasper Kragh Nielsen, Ib Lundgård Jensen og mange flere Scenografi: Jens Frausing Kapelmester: Henrik Svenning

BALDERSBÆKS STEMMER

BALDERSBÆKS STEMMER

GRUMMES TEATER, 2021 og genopsat i 2023 Instruktion: Anja Owe Medvirkende: Preben Kristensen, Lotte Andersen, Sonja Oppenhagen, Charlotte Fich, Kristian Grumme, Malene Beltoft og Anja Owe (Foto: Camilla Winther)

JORDENS INDRE

JORDENS INDRE

FOLKETEATRET, 2019 Instruktion: Geir Sveaass Medvirkende: Iben Hjejle, Jesper Lohmann, Laura Bro, Troels Malling og Roberta Reichhardt Scenografi: Rebekka Bentzen

DE 7 SLAGS DRÅBER

DE 7 SLAGS DRÅBER

VENDSYSSEL & HIMMERLANDS TEATER, 2019 Instruktion: Susanne Sangill Medvirkende: Hanne Laursen og musiker Jacob Rose Scenografi: Johanne Eggert

SPIL DØD

SPIL DØD

HVID STØJ SCENEPRODUKTION

GEHEIMCODES

GEHEIMCODES

LANDESTHEATER EISENACH, Tyskland 2019 Oversættelse: Franziska Koller

KATTEJAMMERROCK

KATTEJAMMERROCK

TEATER VESTVOLDEN, 2018

ANONYME SEXISTER

ANONYME SEXISTER

TEAM TEATRET, 2016 En helt alvorlig komedie om internetsexisme Instruktion: Maria Vinterberg Medvirkende: Sofie Ancher Vea, Kristoffer Helmuth, Mikael Helmuth & Anders Cornelius Zoffmann Scenografi: Thomas Ravnsgård (Foto: Mingo Foto)

SKIBBYKRØNIKEN

SKIBBYKRØNIKEN

TEATERTASKEN, 2017

MIT MØRKE

MIT MØRKE

TEATER FIVE FEET TALL, 2015

PORTRÆTTER

PORTRÆTTER

AARHUS TEATER, 2013

BRANDEN

BRANDEN

HVID STØJ SCENEPRODUKTION, 2013 Instruktør og medforfatter: Charlotte Ladefoged

HARLOW

HARLOW

DRAMATIKERUDDANNELSEN, Afgangsstykke 2013.

BYGNING 4-7-12

BYGNING 4-7-12

TEATRET SVALEGANGEN, 2013 Medforfatter på drama om Gellerup-planen

NEKROLOGER

NEKROLOGER

AARHUS TEATER, 2012 Midtvejsforestilling på Dramatikeruddannelsen

BAVIAN

BAVIAN

AALBORG TEATER, 2011 Medforfatter på dramatisering af Naja Marie Aidts novellesamling Instruktion: Minna Johannesson

bottom of page